Saturday, December 4, 2021
Home > Women Nutrition > DYSHJA/ Kur Kamala Harris sulmonte Joe Biden: Një demokrat i konsumuar!

DYSHJA/ Kur Kamala Harris sulmonte Joe Biden: Një demokrat i konsumuar!

Kamala Harris do të bëhet të mërkurën zyrtarisht gruaja e parë afrikano-amerikane dhe personi i parë me origjinë aziatike që do të jetë Zv.Presidente e SHBA.

Karriera e saj është shënuar gjithashtu nga polemika, duke përfshirë akuza nga krahu i majtë i Partisë Demokratike se ajo ka një histori të ndjekjes së një politike të ashpër penale, e cila preku kryesisht afro-amerikanët.

Presidenti i zgjedhur Joe Biden dhe Harris, një senatore nga Kalifornia, kanë një “barrë nga e kaluara” – Harris, si një kandidate në balotazhin bemokratik, ishte ndër kritiket më të mprehta të Biden-it në debatet televizive.

Harris akuzoi Biden për kundërshtimin e politikës së transportimit të fëmijëve afro-amerikanë me autobusë shkollorë në shumicën e shkollave me fëmijë të bardhë në vitet 1970.

“Ajo vajzë isha unë”

Ajo më pas tha se Biden, 77-vjeçar, ishte pjesë e institucionit të vjetër, të konsumuar politik, i cili nuk përfaqësonte Partinë Demokratike.

“Në Kaliforni, ishte një vajzë, e cila që në klasën e dytë ishte integruar në shkollat ​​publike; ajo vajzë isha unë,” tha Harris Biden, 55 vjeç.

Por Biden, megjithëse ishte i zhgënjyer nga performanca, e zgjodhi atë si kandidate për Zv.Presdente, duke thënë se nuk ishte i zemëruar.

Harris lindi më 20 tetor 1964 në Oakland, California.

Nëna e saj ishte një studiuese e kancerit, e cila emigroi nga India dhe babai i saj ishte një ekonomist nga Xhamajka.

Harris kaloi shumicën e rinisë së saj në Montreal, Kanada, para se të ndiqte Universitetin Hoëard, një kolegj historik i afrikano-amerikanëve në Uashington, D.C., dhe u diplomua për drejtësi në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley.

Ajo hyri në skenën politike të Kalifornisë kur u zgjodh Prokurore e Qarkut në San Francisco dhe shumë shpejt u bë gruaja e parë afrikano-amerikane që u bë Prokurore e Përgjithshme e Kalifornisë në 2011.

Kjo e ndihmoi atë më vonë në karrierën e saj politike.

Si senatore, ajo morri njohjen kombëtare midis demokratëve, për shkak të marrjes ashpërsisht në pyetje të zyrtarëve të administratës së Donald Trump.

Për shkak të historisë së saj të luftës ndaj reformës së drejtësisë penale në Kaliforni, ndërsa vepronte si Prokurore e Përgjithshme, ajo tërhoqi përçmimin e progresistëve, të cilët e akuzuan atë për lojë “polici” në një kohë kur demonstrimet po intensifikoheshin në të gjithë vendin duke kërkuar ndryshimin sistematik në polici.

Por Harris shpesh mbështeste politikat progresive rreth çështjes së drejtësisë penale dhe tha se ajo kurrë nuk do të bënte thirrje për dënim me vdekje ndërsa ishte një Avokat i Qarkut në San Francisko.

Kundërshton dënimin me vdekje

Ajo e mbajti atë premtim edhe pas vrasjes së policit, dhe kështu tërhoqi kritika.

Harris, si Prokurore e Përgjithshme, tha se ajo personalisht kundërshtoi dënimin me vdekje, por e mbrojti atë në gjykatë.

Përveç familjes së Biden, ajo ka një miqësi me djalin e Biden, Beau, Prokurorin e Përgjithshëm të Delaware, i cili vdiq nga kanceri.

Ajo njoftoi kandidaturën e saj presidenciale në 2019 dhe në fillim dukej premtuese.

Pas debatit të parë, ajo mori kryesimin në sondazhet, por u tërhoq nga gara në dhjetor, pasi fushata e saj u kritikua.

Kritikët thonë se është e vështirë të përcaktohet qëndrimi i saj ideologjik, por ata kryesisht e kanë përshkruar atë si pragmatike dhe të moderuar.

Doug Emhoff, i pari “zotëri i dytë”

Si një kandidate presidenciale, Harris ka mbështetur një ndalim të fragmentimit të diskutueshëm, një metodë të nxjerrjes së naftës dhe gazit, por tani mbështet Biden, i cili nuk është në favor të ndalimit.

Megjithatë Harris, si senatore që nga viti 2016, ka mbështetur shumë politika liberale, nga mbrojtja e mjedisit në një politikë të zgjeruar migrimi.

Shumë demokratë parashikojnë që ajo mund të jetë pasardhëse e Biden-it në 2024 ose një kandidate në disa zgjedhje të mëvonshme.

Roli i saj si Zv.Presidente e SHBA është diçka e veçantë – burri i saj Doug Emhoff, një avokat i specializuar në tregun e argëtimit, do të jetë i pari “zotëri i dytë” në histori. /tesheshi.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *