Sunday, December 5, 2021
Home > Women Nutrition > Dënohet me 20 vite burg ish presidentja e Koresë së Jugut, akuzat që rëndojnë ndaj saj AL

Dënohet me 20 vite burg ish presidentja e Koresë së Jugut, akuzat që rëndojnë ndaj saj AL

Dënohet me 20 vite burg ish presidentja e Koresë së Jugut, akuzat që rëndojnë ndaj saj BOTA Ish presidentja e Koresë së Jugut Ditën e enjte u morr vendimi për të dënuar ish presidenten e Koresë së Jugut, Park Geun-hye, me 20 vite burg.

Vendimi mbështeti afatin e reduktuar të Parkut në Korrik në apel pasi ajo u dënua fillimisht me 30 vjet burg. Prokurorët ishin përpjekur të apelojnë kundër kësaj uljeje. Park u dënua për abuzim të pushtetit dhe detyrim pasi ajo u fajësua në 2017.

Gjykata e Lartë të Enjten mbështeti gjithashtu gjobën e saj prej 17 milion dollarë. Ish-presidentja ishte udhëheqësja e parë e zgjedhur në mënyrë demokratike e vendit të saj që u detyrua nga të largohej nga posti duke pasuar një sërë arrestimesh të tjera. Park, 68 vjeç, u dënua fillimisht me një total prej 30 vjet burg dhe gjobitur 20 miliardë dollarë, por një gjykatë e lartë më vonë uli gjobën dhe afatin në 15 vjet për korrupsion me pesë të tjerë për abuzim të pushtetit. Vendimi i së Enjtes është vendimi përfundimtar në çështje, kulmi i një skandali që kishte ndezur tërbimin e përhapur kundër elitave politike dhe të biznesit. Në 2018 Park u shpall fajtore për 16 nga 18 akuza, shumica e të cilave kishin të bënin me ryshfet. Gjykata vendosi që ajo kishte bashkëpunuar me shoqen e saj të ngushtë, Choi Soon-sil, për të bërë presion në kompani të tilla si gjigandi i elektronikës Samsung dhe zinxhiri me pakicë Lotte për të dhënë miliona dollarë fondacioneve të drejtuara nga Choi. Ajo u dënua gjithashtu për detyrimin e kompanive të nënshkruanin marrëveshje fitimprurëse me firmat në pronësi të Choi dhe të dhuronin dhurata për Choi dhe vajzën e saj. Për më tepër, Park u shpall fajtore për lëshimin e dokumenteve konfidenciale presidenciale te shoqja e saj prej kohësh. Ish-udhëheqësja gjithmonë ka mohuar akuzat dhe ka refuzuar të marrë pjesë në ndonjë nga procedurat gjyqësore. Pas një serie të zgjatur dëgjimesh dhe muajsh protestash të mëdha në rrugë që kërkonin dorëheqjen e saj, Park u largua përfundimisht nga detyra në Mars 2017 dhe u arrestua pak më vonë. Disa nga kompanitë më të mëdha të Koresë së Jugut dhe udhëheqësit e tyre u tërhoqën nga skandali, si dhe figura të shumta nga bota e argëtimit dhe nëpunësve qeveritarë. Udhëheqësi de facto i Samsung Lee Jae-yong, i njohur gjithashtu si Jay Y Lee, u veçua pasi dolën detajet se ai i kishte dhënë një kalë vajzës së Choi Chung Yoo-ra.

Ai u dënua me burg, por shërbeu vetëm pesë muaj para se të lihej i lirë, kur një gjykatë e apelit uli dhe pezulloi dënimin e tij. Zonja Chung gjithashtu është përballur me akuza dhe u ekstradua nga Danimarka në Korenë e Jugut në 2017 për t’u përballur me pyetje. Park, vajza e një ish-diktatori ushtarak, nuk është e vetmja ish-presidente që është arrestuar për korrupsion. Problemi presidencial i Koresë së Jugut Në vitin 2018, ish-udhëheqësi Lee Myung-bak u akuzua për korrupsion lidhur me akuzat që ai merrte ryshfet ndërsa ishte në detyrë. Dy të tjerët, Chun Doo-hwan dhe Roh Tae-woo, u dënuan për tradhëti dhe korrupsion në vitet 1990. Në vitin 2009, ish-presidenti Roh Moo-hyun vrau veten ndërsa ishte nën hetim për korrupsion. Çfarë dihet tjetër për Parkun? Liderja e parë femër e vendit tani përballet me një total prej 22 vitesh pas hekurave, pasi ajo u dënua veçmas me dy vjet burg për shkelje të ligjit zgjedhor. Por fundi i procesit ligjor në çështjen e saj, gjithashtu hap rrugën për një falje të mundshme siç kërkohet nga mbështetësit e saj ende të zëshëm. Një ndihmës i lartë i Presidentit të Koresë së Jugut Moon Jae-in ka thënë se udhëheqësi do të marrë një vendim për faljen që pasqyron vullnetin e njerëzve, sipas BBC. Megjithatë Parku mbetet një figurë përçarëse. Një sondazh javën e kaluar sugjeroi që 47.7% e njerëzve ishin pro faljes dhe 48% kundër. Lexo më shumë tek ZONEELIRE.AL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *